Odstránenie kožných výrastkov, pigmentové névy a bradavice (ľudovo nazývané “Materské znamienka”) odstraňujeme v lokálnej anestézii. V prípade podozrenia na malígny melanóm s 2-3 mm lemom zdravej, teda na pohľad nezmenenej kože. Zákrok nie je bolestivý a väčšinou nijako neobmedzuje pacienta v bežnom živote. Pre nerušené hojenie rany je vhodné sa vyhýbať niekoľko týždňov väčšej fyzickej námahe.

Stehy vyberáme 5.-14. deň podľa lokalizácie útvaru. Následne doporučujeme prelepovať miesta po excízii na zabezpečenie kľudného hojenia a vyzrievania jazvy a tým menších pooperačných jaziev.

Môže odstránenie kožných výrastkov spôsobiť poškodenie zdravotného stavu pacienta?

Odstránenie podozrivých znamienok je jedinou možnosťou ako definitívne histologicky vyšetriť útvar, teda stanoviť diagnózu a v prípade potreby správne zvoliť ďalšiu liečbu. V prípade pozitívneho nálezu (napr. malígny melanóm) to môže znamenať záchranu života pacienta. V žiadnom prípade odstránenie podozrivého útvaru neohrozuje pacienta na zdraví.

Dajú sa materské znamienka zbrúsiť laserom?

Áno daju, ale pri pigmentových ani iných útvaroch, kde nie je stopercentne jasná povaha útvaru nie je táto technika vhodná z 2 dôvodov:

  • nie je možné histologické vyšetrenie útvaru a
  • nie je isté, že bol odstránený celý útvar.

Ostanú po zákroku jazvy?

Áno, po každom chirurgickom zákroku na tele ostávajú jazvy. Na minimalizáciu jaziev sa rez vedie v línii štiepiteľnosti kože (t.j. väčšinou v smere prirodzených vrások a záhybov kože), pooperačný kľud rany dosiahnuteľný jej prelepovaním takisto vplýva na veľkosť jazvy. Väčšinou ide o kozmeticky prijateľné tenké línie vo farbe okolitej kože. V rizikových oblastiach (dekolt, ramená, chrbát) a menej často aj inde môže dôjsť ku “roztiahnutiu” jaziev, alebo ku vzniku hypertrofických až keloidných jaziev. Hypetrofická jazva znamená, že jazva je hrubšia a vyššia ako okolitá koža. Ako keloidnú jazvu označujeme, ak jazvovité tkanivo rastie aj mimo rozsah pôvodnej rany. Pri týchto prejavoch takisto vieme ovplyvniť hojenie rany či už podaním liečiva priamo do jazvy alebo pomocou rôznych preparátov aplikovaných na jazvu.

Sú možné komplikácie pri zákroku?

Ako každý chirurgický zákrok aj excízia znamienka (odstránenie – vyrezanie znamienka) nesie riziko komplikácií, ako sú infekcia v rane, predĺžené hojenie rany, bolestivosť v oblasti rany. Týmto komplikáciám predchádzame použitím sterilných nástrojov a jednorazových sterilných materiálov, preto sú veľmi zriedkavé.

Pre rezerváciu termínu kliknite tu, kde nájdete naše kontaktné údaje. Alebo ste už u nás registrovaný a máte klientsky účet? Stačí sa prihlásiť cez tento link.

Zažite krásu a eleganciu každý deň! Sledujte nás na Instagrame DermaPoint Žilina pre štýlové trendy, tipy pre zdravú pleť a inšpiráciu pre dokonalý vzhľad. Kliknite na tento odkaz a objavte svet krásy s nami.

Výhody ošetrenia

možné histologické vyšetrenie útvaru

Vybratie kompletného útvaru