Ošetrenie botulotoxínom patrí medzi najbezpečnejšie a najúčinnejšie metódy zamerané na vyhladenie mimických vrások. Na klinike DermaPoint zákrok zásadne vykonáva skúsený lekár.

Botulotoxín je produkt baktérie Clostridium botulinum. Botulotoxín sa používa na odstraňovanie mimických vrások na tvári. Po vpichnutí blokuje prenos informácie na nervovo-svalovom spojení, takže zasiahnutý sval sa prestáva hýbať. Po aplikácii do čela ho nevieme dvíhať, po aplikácii do koreňa nosa sa nevieme hnevlivo mračiť. Výsledkom je uvoľnený výraz tváre bez tvorby mimických vrások. Výborne pôsobí aj na tzv. vranie nohy, vejárovité vrásky, ktoré vznikajú vo vonkajších očných kútikoch pri úsmeve. Prirodzená mimika zostáva zachovaná, takže aj keď v niektorých partiách tváre nevieme vytvoriť vrásky, nepôsobí to strnulo. Tvár vyzerá mladšie, uvoľnene, vrásky sa stratia. Efekt je vynikajúci najmä u začínajúcich vrások a vrások žien v strednom veku. U hlbokých vrások, kde už došlo k definitívnym zlomom vo väzive a ktoré pretrvávajú aj po prerušení mimického pohybu, pristupujeme k vypĺňaniu vrások implantátmi.

Odporúčania po zákroku

Počas 4 hodín: nepredkláňať sa, neľahnúť si, nedotýkať sa ošetrených oblastí, dôkladne precvičiť svaly liečených oblastí. Počas 2 dní: neodporúča sa nadmerná fyzická záťaž. Počas 2 týždňov: neabsolvovať kozmetickú masáž ani ošetrenie pleti.

Ukážka výsledkov aplikácie botulotoxínu

Pred
Po
Pred
Po
Pred
Po
Pred
Po
Pred
Po
Pred
Po
Pred
Po

Kedy nie je možné zákrok vykonať?

Ak má klient alergiu na niektorú zložku prípravku, prípade tehotenstva, kojenia, nervovo svalového ochorenia (Myastenia gravis, Lambert Eaton syndróm), poruchy zrážania krvi, zápalu v mieste vpichu, užívania niektorých liekov (aminoglykozidové antibiotiká, spektinomycín, myorelaxanciá, lokálne anestetiká, nesteridé antireumatiká, antikoagulanciá, blokátory kalciových kanálov, antimalariká, sukcinylcholín, tubocurarin, inhibítory cholinerázy).

Možné nežiaduce účinky

V ojedinelých prípadoch sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ktoré sú vždy reverzibilné – nie trvalé. Sú to: – svrbenie, začervenanie v mieste vpichu, ktoré môže pretrvávať do 3 hodín po zákroku, drobné modriny v mieste vpichu, bolesti hlavy, prechodné chrípkové príznaky. Ostatné nežiaduce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť, priamo súvisia s ošetrovanou lokalitou, napr. pokles horného viečka (aplikácia v oblasti medzi obočím), pokles obočia (aplikácia v oblasti čela), asymetrický úsmev (ústne kútiky) a podobne. V ojedinelých prípadoch sa efekt nerozvinie (prítomnosť protilátok v organizme proti BTX typu A).

Výhody aplikácie botulotoxínu na odstránenie mimických vrások

Patrí medzi najbezpečnejšie metódy zamerané na vyhladenie mimických vrások

Patrí medzi najúčinnejšie metódy zamerané na vyhladenie mimických vrások

Viditeľný výsledok hneď po prvom zákroku