Potenie je normálna telesná funkcia. Všetci sa potia v horúcom počasí alebo pri fyzickej aktivite. Pot, slaná číra tekutina (99 % vody, 1 % solí) sa vytvára a vylučuje prostredníctvom ekrinných potných žliaz, a plní životne dôležitú funkciu ochladzovania nášho tela. Potné žľazy vylučujú pot našimi pórmi.

Viac potiť sa môžeme tiež vtedy, keď sme vystresovaní a nervózni: okrem ekrinných potných žliaz sú aktívne tiež takzvané apokrinné potné žľazy, ktoré síce vylučujú pomerne malé množstvo potu, ale s iným zložením bohatým na bielkoviny a tuky. Keď baktérie metabolizujú apokrinný pot, vzniká nežiaduci telesný pach.   
Väčšina ľudí sa silnejšie potí napríklad po tréningu, pri horúcom počasí, a pod. V týchto situáciách telo vytvára a uvoľňuje väčšie množstvo vlhkosti. Ak nadmerné potenie nemá žiadnu zdravotnú príčinu, nazýva sa to primárna hyperhidróza. Stáva sa to vtedy, keď nadmerné potenie nie je vyvolané zvýšením teploty alebo fyzickou aktivitou. Primárna hyperhidróza môže byť aspoň čiastočne dedičná. Ľudia s hyperhidrózou sa môžu nadmerne potiť a ani zmena vonkajších okolností, napríklad pobyt mimo slnka, im nemusí pomôcť. Ich potné žľazy sú hyperaktívne.

Ak je nadmerné potenie spôsobené iným ochorením, nazýva sa to sekundárne hyperhidróza.