Horné viečka začínajú obyčajne ovísať v tretej dekáde života, avšak už v mladosti sa môžu objaviť nadmerné uloženia tuku na horných aj dolných viečkach, ktoré vydúvajú viečka a spôsobujú starší a smutnejší vzhľad. Tieto zmeny zmierňuje alebo odstraňuje operácia viečok – tzv. blepharoplastika. Na horných viečkach sa odstraňuje prebytočný pruh kože, časť uvoľneného svalu pod viečkom a usadenia tuku na typických miestach. Na dolných viečkach,takisto ako na horných viečkach sa odstraňuje pásik kože, svalu a nadbytočný tuk. Na dolných viečkach sa odstraňuje kože oveľa menej, konzervatívnejšie aby sa predišlo nežiadúcemu ťahu na dolné viečka. Dôležité je odstrániť prebytočný tuk zo všetkých miest kde je akumulovaný. Tieto miesta sú presne definované, na horných viečkach sú dve, na dolných tri až štyri.

Pre koho je zákrok vhodný?

Blepharoplastika (operácia viečok) je vhodná pre ženy aj pre mužov, podstupujú ju všetky vekové kategórie. Pri dodržaní správenho technického postupu a detailnom prevedení táto operácia osvieži a omladí celú tvár. Je to operácia častá, čím ďalej tým viac a vývoj napovedá, že o desať, dvadsať rokov bude ovisnutá koža na viečkach javom tak zriedkavým ako napr. nezafarbené šedivé vlasy u žien v súčasnosti. Príznaky zmienené vyššie začínajú väčšinou pomaly vznikať po 30 roku života, ale len zriedkakedy sa operácia uskutočňuje pred 35 rokom života. Je málo žien a mužov u ktorých by operácia vykonaná po 45. roku života nemala výrazný výsledok, ktorý vydrží asi 7 – 12 rokov. Operácia sa dá opakovať, ale nie je dobré ju robiť viac než dvakrát v živote.

Príprava na operáciu

Operácii by mala predchádzať konzultácia na ktorú je nutné sa objednať telefonicky. Ak je pre Vás problém na konzultáciu prísť, je možné, hlavne pri operáciách horných viečok vykonať “konzultáciu” zaslaním fotografií cez internet , alebo je možné objednať sa priamo na termín zákroku. Konzultácia je potom uskutočnená tesne pred zákrokom. Obidva spôsoby znamenajú riziko nedorozumenia a sú núdzovým riešením. U zdravého človeka operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu ani vyšetrenie. Štrnásť dní pred zákrokom nie je dobré užívať lieky obsahujúce acetylsalicylovú (Acylpyrin, Anopyrin). Opatrne zvážiť túto potrebu u pacientov užívajúcich lieky obmedzujúce krvnú zrážanlivosť. Menej vhodné operovať v dobe 3 dni pred a po začiatku menštruácie. Operácia sa vykonáva počas celého roka. V prípade, že nie ej termín dohodnutý pri konzultácii je možné sa naň objednať kedykoľvek telefonicky.

Ako sa zákrok uskutočňuje?

Zákrok sa väčšinou vykonáva ambulantne v lokálnom znecitlivení. Je to nebolestivý zákrok, na ktorý si väčšina pacientov len matne spomína. Na zákrok nie je vhodné prísť nalačno a smädný. Mali by ste byť v dobrej kondícii. Okrem injekcie je zákrok celkom bezbolestný, dobre sa znáša a trvá asi 1 hodinu pri horných viečkach a do 2 hodín pri spodných viečkach. Podstatou zákroku je odstránenie kožného nadbytku na viečkach a odôvodnených prípadoch aj odstránenie tukových teliesok. Jazvy sú v záhybe kože nad horným viečkom a tesne pod líniou mihalníc na spodnom viečku. Po zákroku je nutné zabezpečiť si odvoz. Po operácii pacient odchádza do domáceho ošetrenia cca tri hodiny po zákroku. Je to operácia málo zaťažujúca pacienta, lieky proti bolesti pacienti užijú skôr výnimočne. Miesta rezov má pacient pri odchode z ambulancie prelepené cca pol centimetrovými pásikmi, takže normálne vidí. Stehy vyberáme o štyri dni, tak nechávame jazvy zalepené vyššie zmienenými pásikmi, tzv. steristripmi ďalších päť až sedem dní. Po operácii horných viečok pretváva opuch a hematóm cca do siedmych dní, po operácii dolných viečok cca do štrnástich dní.

Pooperačný priebeh a doporučenia

Po operácii sa takmer vždy vytvoria modriny, ktoré môžu byť až tmavo modré a okolo celého oka. Modriny postupne miznú zväčša po 14 dňoch. Po 14 dňoch vyzerajú oči celkom prirodzene a stav je možné prirovnať k podráždeniu oka ako napríklad pri zápale spojiviek. Ako prevencia modrín- hematómov, opuchov a pre hladký priebeh hojenia je veľmi dôležitý kľud a to hlavne v prvých pooperačných hodinách. Po operácii si preto naplánujte 48 hodín odpočinku s očami väčšinu času zavretými. Na oči sa v tomto čase prikladajú obklady, ktoré dostanete už pri ukončení operácie a bude Vám vysvetlené a ukázané ako si obklad pripraviť. Rovnako dostanete celé vybavenie na pooperačné ošetrovanie. Opuchy môžu byť nesúmerné a to vedie k dočasne nesúmernej polohe jaziev. Operácia má len výnimočne akútne komplikácie. Stehy sa vyťahujú 5.- 7. pooperačný deň. V prípade, že si môžte dovoliť ísť do práce s modrinami, je to možné 5. pooperačný deň (s ťažkosťami 3. pooperačný deň) inak je potrebné počítať so spoločenským obmedzením 14 dní vzhľadom k hematómom. Okolo 10. pooperačného dňa sa môžu začať jazvy sťahovať a tvrdnúť. Je to normálna fáza procesu vyzrievania jazvy, ktorá po určitom čase sama pominie. Toto obdobie treba skrátiť masážmi a použitím špeciálneho krému na jazvy obsahujúce silikón.

Výsesledky

Blepharoplastika pred a po ošetrení