Prečo sa pigmenty vôbec objavujú?

Tvorba melaninu (kožné farbivo) je ovplyvňované neuroendokrinom. Žľazy s vnútornou sekréciou a náš nervový systém sú úzko prepojené. Ich činnosťou sa objavujú pigmentové škvrny. Stimulujúci hormón melanocytov (MSH) zväčšuje aktivitu pigmentových buniek. Počas tehotenstva sa tento hormón v tele nachádza vo zvýšenom množstve. Zvýšená hladina estrogénu taktiež prispieva k väčšej aktivite melanocytových buniek. Je teda jasné, prečo sa tento kožný problém objavuje prvýkrát tak často práve v období tehotenstva. A potom sa väčšinou ustáli. Aj hormonálna antikoncepcia môže spôsobovať takéto chyby krásy, veď podobne ako v tehotenstve nastáva zmena hormonálnej hladiny. Tak isto môže škvrny spôsobovať aj zlá látková výmena pečene – pečeň nevie odbúrať estrogén a progesteron a preto sa ich hladina v tele zvýši. Mnohé lieky môžu taktiež spôsobiť nadbytok hormónov a to stačí k tomu, aby sa na koži objavili škvrny.

Pigmentové škrvny

Čo spôsobuje sfarbenie našej pokožky?

Za všetko môže pigmentové farbivo – melanín. Sfarbenie pokožky je podmienené jej hrúbkou, prekrvením, premastením a predovšetkým množstvom kožného farbiva – melanínu. Toto farbivo býva v spodných vrstvách pokožky vo vlasovej cibuľke a ovplyvňuje ich sfarbenie. Množstvo tohto farbiva je ovplyvnené viacerými faktormi. Ako sú hormóny-estrognény, Melanocyty stimulujúci hormón, ktorý sa vytvára v mozgu a samozrejme že funkcia týchto hormónov je úzko spatá s nervovým systémom. Príčiny pigmentových škvŕn môžu býť nasledovné:

  • V tehotenstve vzniká tzv. chloasma – nepravidelná pigmentácia na čele, tvári a na nose. Tieto zmeny sú pravdepodobne spôsobené zvýšenou hladinou hormónu, ktorý stimuluje pigmentové bunky k tvorbe melanínu alebo zvýšenou hladinou ženských pohlavných hormónov- estrogénov a progesterónu. Tieto zmeny môžu vzniknúť aj počas kojenia, užívania substitučnej hormonálnej terapie, antikoncepcie.
  • V starobe vznikajú pigmentácie – tzv. starecké škvrny v dôsledku oslabenej funkcie pečene.
  • Pri používaní hormonálnej antikoncepcie sa často objavujú tmavé škvrny na tvári. Zrejme sa jedná opäť o zvýšenú hladinu estrogénov a progesteronu obsiahnutých v antikoncepčných tabletkách.
  • Určité riziko pigmentácii je aj po invazívných a kozmetických zákrokoch, ako je napríklad dermabrázia, elektrokoagulácia rozšírených cievok, či odstraňovanie vrások hlbokým laserom.
  • Niektoré druhy parfumov a kolínskych vôd obsahujúcich éterické oleje môžu byť v kombinácii so slnečným žiarením príčinou vzniku pigmentácii na koži.
  • Na tvorbe pigmentových škvŕn sa môžu podieľať aj niektoré lieky ako antibiotiká. Ak sa opaľujete a súčasne požívate antibiotiká, pigmentové škvrny priam vyzývate k tomu, aby „ozdobili“ vašu pokožku. Liekov, ktoré neznesú kombináciu so slnkom, je viac a na túto skutočnosť upozorňuje ich výrobca v priložených letákoch.
  • Objavovanie tmavých škvŕn po tele môže byť prejavom niektorých vnútorných chorôb- zlá látkova výmena pri ochoreniech pečene a obličiek.
  • Vady v pigmentácii kože sa objavujú i ako následok častého opaľovania.