Ochlpenie ľudského tela je prirodzené, no v súčasnosti je trendom jeho redukcia na minimum na všetkých častiach tela. Americká spoločnosť plastických chirurgov oznámila v roku 2018 približne jeden milión laserových zákrokov na odstránenie chĺpkov, čím sa epilácia zaradila medzi päť najlepších minimálne invazívnych zákrokov vykonaných v roku 2017. Nežiaduce alebo nadmerné ochlpenie na tvári, v podpazuší, ochlpenie na tele alebo ochlpenie v oblasti bikín môže spôsobiť frustráciu z hľadiska vzhľadu aj starostlivosti. Určité genetické stavy, ako je hirzutizmus, môžu spôsobiť nežiaduce ochlpenie a nežiaduce mužské rozloženie vlasov u žien. Nadmerné ochlpenie však môže indikovať aj vážnejší zdravotný problém.

Kde na tele sa môže objaviť nežiadúce ochlpenie?

Nežiaduce ochlpenie na tvári sa týka predovšetkým žien a je vo všeobecnosti spôsobené základnými zdravotnými problémami, ktoré priamo ovplyvňujú produkciu a reguláciu hormónov. Syndróm polycystických ovárií (PCOS) je porucha vaječníkov spôsobujúca nežiaduce ochlpenie, abnormálnu menštruáciu a endokrinné abnormality. Nadobličky sú hlavné žľazy produkujúce hormóny, ktoré sedia na obličkách. Zmenená funkcia nadobličiek narúša pravidelnú syntézu a reguláciu hormónov. Nežiaduce ochlpenie na tvári môže byť tiež výsledkom vysokého kontrastu medzi farbou pokožky a vlasov, čo u žien spôsobuje nežiaduce ochlpenie. Nežiaduce ochlpenie môže byť spôsobené hormonálnymi problémami, ako je uvedené vyššie. Nežiaduce ochlpenie na tele môže vyplývať aj z genetickej predispozície k nežiaducemu ochlpeniu.

Aký je rozdiel medzi nežiadúcim ochlpením a nadmerným rastom vlasov?

Nežiaduce ochlpenie alebo nadmerné ochlpenie môže byť vecou vnímania alebo môže byť spôsobené základným zdravotným stavom. Príčina narušenia vlasov určí, ktorý zásah je najvhodnejší. Nežiaduce vlasy sa týkajú rastu vlasov v oblastiach, kde by sa rast vlasov nemal prirodzene vyskytovať. Nadmerné ochlpenie znamená zvýšený a nežiaduci rast vlasov v oblastiach, kde sa prirodzene vyskytujú vlasové folikuly.

Čo spôsobuje, že sa ľuďom na tvári nadmerné alebo nežiaduce ochlpenie?

Chĺpky na tvári sú normálne u mužov aj žien. Muži majú zvyčajne tmavšie a hrubšie ochlpenie v porovnaní so ženami. To je určené množstvom určitých hormónov, ktoré sa prirodzene vyskytujú u oboch pohlaví. Genetika, lieky a základné zdravotné ťažkosti môžu zmeniť prirodzenú rovnováhu hormónu zodpovedného za rast vlasov a spôsobiť nechcené alebo nadmerné ochlpenie.

Napríklad pri syndróme polycystických ovárií (PCOS) sú u žien prítomné nadmerné mužské hormóny vedúce k vysokým hladinám androgénov, ktoré spôsobujú rast ochlpenia mužského typu (napríklad na hornej pere, tvári, chrbte a hrudníku). Cushingov syndróm je ďalšou endokrinnou poruchou, ktorá, podobne ako syndróm polycystických ovárií, môže ovplyvniť vlasové folikuly a rast vlasov v dôsledku hormonálnej nerovnováhy a dysfunkcie nadobličiek.

Čo je hirzutizmus?

Hirzutizmus sa konkrétne týka mužského vzoru ako nechceného rastu vlasov u žien. Typicky zahŕňa rast hrubých, tmavých vlasov na tvári, hrudi a chrbte. Tento rast vlasov je spôsobený nadmerným množstvom androgénov (mužských hormónov, ktoré produkujú klasicky „mužské“ vlastnosti), presnejšie testosterónu. Je normálne, že ženy majú nízku hladinu androgénov. Abnormality sa vyskytujú iba vtedy, keď sú hladiny mimo normálneho rozsahu (t. j. existuje hormonálna nerovnováha) .

Čo je hypertrichóza?

Hypertrichóza je všeobecná klasifikácia pre všetky poruchy spôsobujúce abnormality rastu vlasov. Väčšina porúch spadajúcich do tejto kategórie je zriedkavých a často závažných. V bežnej populácii to nie je bežné.