Keloidné jazvy a možnosti liečby

Liečba keloidné jazvy je problematická. Existuje veľa spôsobov, ktoré sa v klinickej praxi používajú, pri kritickom a vedeckom hodnotení je ich účinnosť problematická.

K jednoduchým a obyčajne účinným spôsobom liečby patrí opakovaná aplikácia depotného (zásobného) kortikoidu do jazvy (tzv. intralezionálna aplikácia). Často už po prvej aplikácii subjektívne ťažkosti zmiznú a je možné pozorovať zmäknutie jazvy. Na udržanie alebo vytvorenie trvalého efektu je potrebná opakovaná aplikácia v intervale 2-4 týždne počas niekoľkých mesiacov. Dočasným vedľajším účinkom je zružovenie jazvy a vznik drobných cievok na nej a v bezprostrednom okolí. Možným trvalým efektom je vytvorenie jamky (keď sa liečba „preženie“). Zákrok je jednoduchý a aplikácia lieku počas niekoľkosekundového zákroku mierne bolestivá. Následne nie je fungovanie pacienta nijako negatívne ovplyvnené.

Alterantívou alebo doplnkom k liečbe jaziev je aplikácia silikónovej náplaste alebo gélu. Účinnosť tejto metódy je pravdepodobná a môže výrazne prispieť k celkovému zlepšeniu stavu.

Ostatné metódy liečby jazvy s hypertrofiou kolagénových vlákien možno označiť za problematicky účinné. Laserové ošetrenie jazvy keloidnej a hypertrofickej frakčným CO2 laserom je optimálne uskutočniť až po jej oploštení niektorou z vyššie uvedených metód. Laserom je možné vyrovnať reliéf, ak je hrboľatý a „rozostriť“ hranice jazvy, ak sú ostré. Výsledkom je zmenšenie a vyrovnanie povrchu jazvy a celkový ústup nápadnosti asi o 50 %. Zákrok je krátky a takmer bezbolestný, vykonáva sa v lokálnom znecitlivení špeciálnym lokálnym anestetickým krémom. Následne je potrebné kožu ošetrovať- možná je krátka epizóda mokvania a tvorba krúst, ktoré sa do cca 14 dní odlúčia. Ošetrenú oblasť možno bežne umývať a ošetrovať. Potrebná je fotoprotekcia počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov.

Liečba hypotrofickej jazvy

Primárna liečba v našich ambulanciách je kombinovaná terapia. V prvých sedeniach aplikujeme laserové ošetrenia (frakčný CO2 laser, erbiový laser ResurfX) alebo mikroihličkovanie. V ďalších krokoch zvážime buď subcíziu tupou kanylou a rozrušenie tkanivových zrastov alebo aplikáciu výplňových materiálov na doplnenie stratenéhi tkaniva.

Stále však treba mať na pamäti,že jazvy sú nenávratné poškodenia tkaniva, celkovými ošetreniami na našej klinike môže dôjsť k ich výraznejšej regresii, nie však k úplnemu vymiznutiu. Postup jednotlivých ošetrení môže byť u každého individuálny a určí ho lekár.

Pre rezerváciu termínu kliknite tu, kde nájdete naše kontaktné údaje. Alebo ste už u nás registrovaný a máte klientsky účet? Stačí sa prihlásiť cez tento link.

Zažite krásu a eleganciu každý deň! Sledujte nás na Instagrame DermaPoint Žilina pre štýlové trendy, tipy pre zdravú pleť a inšpiráciu pre dokonalý vzhľad. Kliknite na tento odkaz a objavte svet krásy s nami.

Výhody ošetrenia strií laserom

Bezbolestné ošetrenie.

Rýchly zákrok s bezproblémovou rekonvalescenciou.

Veľmi dobré výsledky už po prvom ošetrení.

Vhodný pre takmer všetky typy pokožky.