Celulitída je názov pre nevzhľadne vyzerajúcu kožu, ktorá je hrboľatá, s početnými priehlbinami a nerovnosťami. Bežné názvy pre celulitídu sú pomarančová koža, tvarohová koža, poškodenie krupobitím a fenomén matraca. Celulitída môže postihnúť mužov aj ženy, ale častejšie sa vyskytuje u žien v dôsledku rozdielneho rozloženia tuku, svalov a spojivového tkaniva. 80 až 90 percent žien môže v určitom okamihu svojho života zažiť celulitídu.

Celulitída

Stupne celulitídy

Stupnica závažnosti celulitídy, publikovaná v roku 2009, hodnotí stav pomocou troch stupňov:

  • Stupeň 1 alebo mierny: Pokožka má vzhľad „pomarančovej kôry“ s 1 až 4 povrchovými priehlbinami a mierne „zakrytý“ alebo ochabnutý vzhľad.
  • Stupeň 2 alebo stredný: Existuje päť až deväť stredne hlbokých priehlbín, vzhľad „tvarohového syra“ a pokožka sa zdá byť mierne prekrytá.
  • Stupeň 3 alebo závažný: Vzhľad „matrace“ s 10 alebo viacerými hlbokými priehlbinami a koža je výrazne pokrytá.

Príčiny celulitídy

Presná príčina celulitídy nie je známa, ale zdá sa, že je výsledkom interakcie medzi spojivovým tkanivom v dermatologickej vrstve, ktorá leží pod povrchom kože, a vrstvou tuku, ktorá je tesne pod ňou. U žien sú tukové bunky a spojivové tkanivo v tejto vrstve usporiadané vertikálne. Ak tukové bunky vyčnievajú do vrstvy kože, vzniká celulitída.

U mužov má tkanivo krížovú štruktúru, čo môže vysvetľovať, prečo majú celulitídu menej často ako ženy.

Hormonálne faktory a vek

Hormóny pravdepodobne zohrávajú dôležitú úlohu pri rozvoji celulitídy. Estrogén, inzulín, noradrenalín, hormóny štítnej žľazy a prolaktín sú súčasťou procesu tvorby celulitídy.

Jedna z teórií hovorí, že ako u žien klesá estrogén v prístupe k menopauze, znižuje sa aj prietok krvi do spojivového tkaniva pod kožou.

Nižšia cirkulácia znamená menej kyslíka v oblasti, čo má za následok nižšiu produkciu kolagénu. S poklesom hladiny estrogénu sa zväčšujú aj tukové bunky.

Kombináciou týchto faktorov sú tukové zásoby viditeľnejšie. Keď tuk pod kožou vyčnieva cez oslabené spojivové tkanivo, výsledkom je známy jamkový efekt.

Vek tiež spôsobuje, že pokožka sa stáva menej elastickou, tenšou a častejšie ochabuje. To zvyšuje pravdepodobnosť vzniku celulitídy.

Genetické faktory

Na rozvoj celulitídy sú potrebné určité gény. Genetické faktory môžu súvisieť s rýchlosťou metabolizmu človeka, distribúciou tuku pod kožou, etnickým pôvodom a hladinami krvného obehu. Tie môžu ovplyvniť možnosť vzniku celulitídy.

Stravovanie a životný štýl

Celulitída nie je spôsobená „toxínmi“, hoci zdravý životný štýl môže pomôcť znížiť riziko. Cvičenie a diéta môžu pomôcť znížiť výskyt celulitídy. Ľudia, ktorí jedia príliš veľa tukov, sacharidov a soli a príliš málo vlákniny, budú mať pravdepodobne väčšie množstvo celulitídy.

Môže sa tiež vyskytovať častejšie u fajčiarov, u tých, ktorí necvičia, a u tých, ktorí sedia alebo stoja v jednej polohe dlhší čas.

Nosenie spodnej bielizne s tesnou gumou cez zadok môže obmedziť prietok krvi, čo môže prispieť k vzniku celulitídy.

Celulitída je častejšia u ľudí, ktorí majú nadbytočný tuk, ale môžu ju mať aj štíhli a fit ľudia. Je pravdepodobnejšie, že sa to stane po 25 rokoch, ale môže postihnúť aj mladších ľudí vrátane tínedžerov.