Jazva – jedná sa o nenávretné poškodenie tkaniva, ktoré vzniká procesom reparácie alebo hojenia. Jazvy vznikajú ako neplnohodnotné tkanivo, po poškodení druhej vrstvy kože, dermy, kdekoľvek na tele. Aby telo ranu zhojilo začne tvoriť kolagénové vlákna, ktoré sa v teréne jazvy neuložia vždy rovnomerne. Preto poznáme 3 typy jaziev:
- keloidná jazva
- hypertrofická jazva
- hypotrofická jazva
Najčastejšie sa v našich ambulanciách stretávame s jazvami po akné alebo po operačných ranách.
Keloidná java
V procese hojenia vzniká príliš veľké množstvo kolagénových vlákien, jazva rýchlo rastie a výraznejšie prominuje nad povrch a prerastá pôvodné hranice poškodenia tkaniva. Jazva tohto typy môže pacientovi spôsobovať aj subjektívne ťažkosti ako bolesť, pálenie, či svrbenie.
Keloid vzniká obyčajne u mladších ľudí a jeho vznik je pravdepodobnejší v určitých oblastiach na tele- na báze krku, vo výstrihu, na prsníkoch. Ľudia s tmavšou kožou sú nachylnejší na tvorbu keloidov. Vekom sa schopnosť hojenia kože upravuje a keloidy vo vysokom veku sú vzácnosťou. Dispozícia na vznik keloidov je do istej miery dedičná a je v priebehu života veľmi premenlivá (napr. chirurgický zákrok na pravom prsníku môže viesť k vzniku keloidu a podobný zákrok vykonaný o niekoľko týždňov neskôr na druhej strane sa zahojí priaznivou jazvou). Keloid vzniká najčastejšie niekoľko mesiacov po poškodení kože a kedykoľvek môže spontánne regredovať (ustúpiť). Vo väčšine prípadov sa tak neudeje a predstavuje potom vážny kozmetický a niekedy aj zdravotný problém.
Hypertrofická jazva
To be defined
Hypotrofická jazva
Hypotrofické jazvy vznikajú v dôsledku hlbšej deštrukcie kože a podkožného tuku. Takéto jazvy sa môžu vyskytnúť po hlbokých formách akné, kiahní alebo po rozsiahlejších chirurgických excíziách. Jedná sa o jazvy zhruba rovnakej veľkosti a tvaru a so zretelnými hranicami so zdravými okrajmi. Pri menej ostrých hranách sa po regresii dermatóz objavujú hypotrofické jazvy, kde primárnym prvkom bol uzol.