Vedeli ste,že priemerný počet vlasov u hnedovlasého človeka je 100 000 vlasov? Naše vlasy prechádzajú počas svojho života rôzmymi fázami. Za svoj životný cyklu prejdu fázou rastu, pokoja a vypadávania. Denne nám vypadne okolo 50- 100 vlasov, ak však začneme pozorovať pravidelné, zvýšené vypadávanie (alopécia) mali by sme zbystriť našu pozornosť a návštevu odborníka neodkladať.
Príčin vypadávania vlasov je hneď niekoľko, v našich ambulanciách dokážeme vďaka dôkladnej anamnéze, základným laboratórnym parametrom a kožnému vyšetreniu predísť určitému typu vypadávania vlasov. Našim pacientom ponúkame doplnkovú starostlivosť ako vlasová mezoterapia a lokálna liečba dermatológom, vďaka ktorej dokážeme veľkej časti pacientov prinavrátiť zdravie vlasovej pokožky a vlasov. Avšak keďže nie sme trichologická alebo endokrinologická ambulamcia neriešime závažnejšie príčiny, ktoré patria do rúk týchto špecialistov.
Ťažším prípadom teda neponúkame komplexné riešenie príčiny, ale ich delegujeme na vyššie špecializované pracovisko.
Vypadávanie vlasov má mnoho príčin. Príčina určuje určiť, či vaše vlasy:
- vypadávajú postupne alebo náhle
- hrúbku vlasov
- dorastú samé alebo na obnovenie rastu je potrebné ošetrenie
- potrebuje okamžitú starostlivosť, aby sa zabránilo trvalému vypadávaniu vlasov
Príčiny vypadávania a rednutia vlasov
Dedičné vypadávanie vlasov
U mužov aj u žien sa vyvíja tento typ vypadávania vlasov, ktorý je najčastejšou príčinou vypadávania vlasov na celom svete. U mužov sa to nazýva vypadávanie vlasov podľa mužského vzoru. Ženy trpia ženským vzorovým vypadávaním vlasov. Bez ohľadu na to, či sa vyvinie u muža alebo ženy, lekársky termín je androgénna alopécia. Bez ohľadu na to, ktorý výraz použijete, znamená to, že ste zdedili gény, ktoré spôsobujú, že sa vaše vlasové folikuly (z čoho každý vlas vyrastie) zmenšujú a nakoniec prestanú rásť. Zmršťovanie môže začať už v dospievaní, ale zvyčajne začína neskôr v živote. U žien je prvým nápadným príznakom dedičného vypadávania vlasov zvyčajne celkové rednutie alebo rozširujúca sa časť vlasov. Keď má muž dedičné vypadávanie vlasov, prvým príznakom je často ustupujúca línia vlasov alebo plešina na temene hlavy.
Vek
S vekom si väčšina ľudí všimne vypadávanie vlasov, pretože rast vlasov sa spomaľuje. V určitom okamihu vlasové folikuly prestanú rásť vlasy, čo spôsobuje rednutie vlasov na našej pokožke hlavy. Vlasy tiež začínajú strácať farbu. Ženská vlasová línia začne prirodzene ustupovať.
Alopecia areata
Alopecia areata je ochorenie, ktoré sa vyvíja, keď imunitný systém tela napadne vlasové folikuly (čo drží vlasy na mieste), čo spôsobuje vypadávanie vlasov. Môžete stratiť vlasy kdekoľvek na tele, vrátane pokožky hlavy, vo vnútri nosa a v ušiach. Niektorí ľudia strácajú mihalnice alebo obočie.
Liečba rakoviny
Ak dostávate chemoterapiu alebo ožarovanie hlavy alebo krku, môžete stratiť všetky (alebo väčšinu) vlasov v priebehu niekoľkých týždňov od začiatku liečby.
Stres
Niekoľko mesiacov po pôrode, zotavovaní sa z choroby alebo po operácii si môžete v kefke alebo na vankúši všimnúť oveľa viac chĺpkov. Môže sa to stať aj po stresujúcom období vo vašom živote, ako je rozvod alebo smrť blízkej osoby.
Nesprávna starostlivosť o vlasy
Ak si vlasy farbíte, trváte alebo uvoľňujete, môžete si vlasy poškodiť. V priebehu času môže toto poškodenie viesť k vypadávaniu vlasov. Ak často nosíte vlasy pevne stiahnuté dozadu, neustále ťahanie môže viesť k trvalému vypadávaniu vlasov. Lekársky názov tohto stavu je trakčná alopécia.
Hormonálna nerovnováha
Bežnou príčinou tejto nerovnováhy je syndróm polycystických ovárií (PCOS). Vedie k cystám na vaječníkoch ženy spolu s ďalšími príznakmi a symptómami, ktoré môžu zahŕňať vypadávanie vlasov. Vysadenie niektorých typov antikoncepčných tabliet môže spôsobiť dočasnú hormonálnu nerovnováhu. U žien, u ktorých sa vyvinie hormonálna nerovnováha, sa môžu objaviť rednutie vlasov (alebo vypadávanie vlasov) na pokožke hlavy.
Infekcia pokožky hlavy
Infekcia pokožky hlavy môže viesť k šupinatým a niekedy zapáleným oblastiam na pokožke hlavy. Na pokožke hlavy môžete vidieť, čo vyzerá ako malé čierne bodky. Sú to vlastne úlomky vlasov. U niektorých ľudí sa objaví plešina.
Lieky
Možným vedľajším účinkom niektorých liekov je vypadávanie vlasov. Ak si myslíte, že vám vypadávanie vlasov spôsobuje nejaký liek, opýtajte sa lekára, ktorý vám ho predpísal, či je vypadávanie vlasov možným vedľajším účinkom. Je nevyhnutné, aby ste neprestali užívať lieky skôr, ako sa porozprávate so svojím lekárom. Náhle vysadenie niektorých liekov môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Psoriáza pokožky hlavy
U mnohých ľudí, ktorí majú plakovú psoriázu, sa v určitom okamihu vyvinie psoriáza na pokožke hlavy. To môže viesť k vypadávaniu vlasov.
Jazvová alopécia
Tento stav sa vyvíja, keď zápal ničí vlasové folikuly. Po zničení vlasového folikulu nemôže rásť vlas. Môžu za to rôzne podmienky. Lekársky názov pre túto skupinu stavov je jazvová alopécia.
Ochorenie štítnej žľazy
Ak máte problém so štítnou žľazou, môžete vidieť rednutie vlasov. Niektorí ľudia si všimnú, že im vlasy vychádzajú v chumáčoch, keď si ich kefujú.
Nedostatok biotínu, železa, bielkovín alebo zinku
Ak nemáte dostatok jedného alebo viacerých z nich, môžete mať znateľné vypadávanie vlasov
Jedy
Pomalá otrava môže viesť k vypadávaniu vlasov. Medzi jedy, ktoré môžu spôsobiť vypadávanie vlasov, patrí arzén, tálium, ortuť a lítium. Ak prijmete veľké množstvo warfarínu, ktorý sa nachádza v jedoch na potkany, môže to spôsobiť aj vypadávanie vlasov. Užívanie veľkého množstva vitamínu A alebo selénu je tiež toxické a môže spôsobiť vypadávanie vlasov.