Ako vznikajú rozšírené cievky?
Jemné živočervené rozšírené cievky tváre sa nazývajú teleangiektázie. Pozorujeme ich jednotlivo, alebo ich tesné zoskupenie môže vytvárať dojem jednoliateho celku. Ich vznik môže byť podmienený vrodenou vývinovou chybou, bez dokázateľnej príčiny, vtedy sa s týmito poruchami stretávame už v detskom veku. V dospelosti vzniknuté teleangiektázie bývajú podmienené vonkajšími faktormi alebo prítomnými kožnými chorobami. Slnečné žiarenie, klimatické vplyvy, hormonálna liečba patria k častým faktorom napomáhajúcim vzniku teleangiektázií.
Na dolných končatinách žilová kresba zdravých osôb nie je badateľná. Na vzniku rozšírených žíl dolných končatín sa podieľajú vrodené vlohy, ako aj zmeny podmienené starnutím (zníženie elasticity cievnej steny). Pôsobenie rizikových faktorov, medzi ktoré sa okrem iného zaraďuje obmedzenie pohybu a nadváha, zhoršuje danú dispozíciu. Na rozdiel od teleangiektázií tváre venektázie dolných končatín sú sfarbené do modrofialova, či modročervena. Ich priebeh je kľukatý, sú hrubšie a výraznejšie, ich dĺžka dosahuje i niekoľko centimetrov.
Metličkovými varixami označujeme hviezdicovito usporiadané venektázie na stehnách, predkoleniach, či okolo členkov. Bohužiaľ ženy bývajú viacnásobne častejšie postihnuté ako muži, a pre nejednu z nás sa “metličky” stávajú nepríjemným kozmetickým problémom. Angioma senile drobné červené uzlíčky, sýtočervenej a neskôr namodralej až modrošedej farby, vznikajú spravidla v tridsiatom až štyridsiatom roku života. Vyskytujú sa u oboch pohlaví, častejšie však u mužov. Ich veľkosť dosahuje niekoľko milimetrov, spravidla bývajú veľké ako špendlíková hlavička. Bývajú mierne vyvýšené nad kožný povrch. Vyskytujú sa jednotlivo, častejšie sú však mnohopočetné.
Naevus flammeus– “oheň” sú vínovočervené škvrny rozličnej veľkosti, tvaru a intenzity sfarbenia. Nachádzajú sa v ktorejkoľvek lokalizácii na koži zvyčajne od narodenia, či ranného detstva. S rastom sa spravidla zväčšujú.
Čo z vonkajších faktorov vplýva na výskyt rozšírených cievok?
Napríklad poruchy hlbokého žilového systému dolných končatín zapríčinené zlou životosprávou, tehotenstvo, nedostatok pohybu, nadváha, dlhodobé státie alebo sedenie.
Prečo cievky praskajú?
Môže za to genetika alebo ľudský faktor? Rozšírenie červených žiliek (odborne kuperóza) vzniká v dôsledku straty elasticity ciev, tie praskajú a pod kožou presvitajú. V pozadí tohto problému je aj genetická predispozícia, ktorá však môže byť výrazne ovplyvňovaná vonkajšími aj vnútornými faktormi. Najčastejšie sa tento problém prejaví na namáhaných častiach pokožky, teda na tvári a končatinách. Najčastejšou príčinou tohto problému sú poruchy hlbokého žilového systému dolných končatín zapríčinené zlou životosprávou, tehotenstvo, nedostatok pohybu, nadváha, dlhodobé státie alebo sedenie. Väčšinu rozšírených cievok je možné úspešne odstrániť, problém však musí posúdiť odborník.