Vyšetrenie znamienok | Dermapoint

Vyšetrenie znamienok

Pravidelným vyšetrením znamienok predchádzate vzniku vážnych zdravotných komplikácií!

Priebeh ošetrenia

Na základe zhodnotenia stavu znamienka rozhodne lekár o tom, či bude odstránené laserom (nevzniká jazva) alebo chirurgicky. "Materské znamienka" a útvary, ktoré je potrebné odstrániť chirurgicky, odstraňujeme v lokálnej anestézii. Zákrok nie je bolestivý a väčšinou neobmedzí pacienta v bežnom živote. Pre nerušené hojenie rany je však vhodné sa vyhýbať niekoľko týždňov väčšej fyzickej námahe. Stehy vyberáme 5. - 14. deň podľa lokalizácie útvaru. Následne odporúčame prelepovať miesta po excízii na zabezpečenie hojenia a vyzrievania jazvy a tým menších pooperačných následkov.

Máte záujem?
Napíšte nám alebo nás kontaktujte telefonicky na čísle: +421 905 396 068
Kontaktujte nás

Znamienka sú v podstate drobné nádorčeky kože. Môžu byť neškodné, ale rovnako môžu mať aj potenciál zhubného rakovinového bujnenia. Preto je dôležité investovať do prevencie a pravidelne absolvovať konzultáciu s dermatológom, ktorý posúdi stav znamienok a určí, ktoré je potrebné odstrániť.

V prípade, že ide o nezhubné, tzv. benígne nádorčeky kože, môžeme ich odstrániť laserom. Po ošetrení laserom nevzniká jazva. Zákrok je rýchly a výhodný hlavne na tvári. V prípade, že sa jedná o znamienka ktoré obsahujú pigmentové bunky a hlavne v prípade podozrenia na tzv. dysplatický névus, alebo nebodaj pri podozrení na zhubný typ znamienka, musí sa znamienko vybrať chirurgicky a následne odobraté tkanivo vyšetriť histologicky. Histologické vyšetrenie definitívne určí, či bolo znamienko vybraté kompletne a či malo znaky dysplázie – teda buniek, ktoré by sa mohli zvrhnúť, v takomto prípade možno človeka považovať za definitívne vyliečeného. V premeškanom prípade môže znamienko vykazovať znaky rakovinového bujnenia. Liečba v tomto prípade prebieha na onkológii a výsledok v prvom rade závisí od včasnosti zachytenia ochorenia, teda od hĺbky poškodeného miesta.

Samovyšetrenie

Pre laika je zložité a často nebezpečné stanoviť si diagnózu sám aj preto platí, že jedna zbytočná návšteva u dermatológa je lepšia ako zanedbané ochorenie. Napriek tomu platí pre laikov jednoduchá pomôcka tzv. pravidlo ABCDE.

  1. Asymmetry-asymetria je prítomná, ak znamienko nemá symetrický tvar, teda okraje nie sú okrúhle, alebo oválne.
  2. Border-hranica útvaru nie je ostro ohraničená od okolitej kože, ale všade, alebo v niektorých častiach postupne splýva ,stráca sa v nej.
  3. Color-farba je tmavá, alebo nepravidelne pigmentovaná.
  4. Diameter-priemer znamienka je väčší ako 5-6 mm.
  5. Elevation – znamená, že akákoľvek zmena v raste znamienka nad úroveň kože, ale aj do šírky, je podozrivá.

Najčastejšie otázky k zákroku

Môže vybratie znamienka poškodiť zdravotný stav pacienta? Nie, v žiadnom prípade. Pokiaľ je nález na znamienku pozitívny na rakovinové bujnenie, môže to, práve naopak, znamenať záchranu života pacienta.

Dajú sa všetky znamienka odstrániť laserom? Pokiaľ pri pigmentových útvaroch nie je jasná povaha útvaru, nie je táto technika vhodná z 2 dôvodov: nie je možné histologické vyšetrenie útvaru a nie je isté, že bol odstránený celý útvar.

Ostanú po zákroku jazvy? Po odstránení znamienka laserom neostáva jazva. Po chirurgickom odstránení jazva ostáva, pričom lekár poučí klienta o tom, ako minimalizovať zjazvenie kože po zákroku. V každom prípade je jazva lepšou variantou ako rizikové znamienko.

Aké sú komplikácie po zákroku? Veľmi zriedkavé komplikácie môžu byť spôsobené infekciou v rane – predĺžené hojenie a bolestivosť v oblasti rany. Pravdepodobnosť je však minimálna vzhľadom na vysoké štandardy hygieny v prostredí kliniky a použitím sterilných jednorázových materiálov.

Možné miesta ošetrenia

  • Tvár
  • Celé telo

Cenník

ZákrokJenotkaPôvodná cena
Vstupné kožné vyšetrenie1 sedenie40€
Kontrolné kožné vyšetrenie1 sedenie20€
Vyšetrenie dermatoskopom do 10 znamienok1 sedenie30€
Vyšetrenie dermatoskopom nad 10 znamienok1 znamienko40€
Registračný poplatok1 sedenie20€
Nedostavenie sa na potvrdený termín1 nedostavenie22€
* Všetky ceny uvedené v predchádzajúcej tabuľke sú uvedené s DPH.
Náš facebook