Pigmentové škvrny | Dermapoint

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny
sú riešiteľný problém.

Máte záujem?
Napíšte nám alebo nás kontaktujte telefonicky na čísle: +421 905 396 068
Kontaktujte nás

Pigmentové škvrny trápia nejednu ženu, najmä po skončení letných mesiacov, keď vystúpia na povrch pokožky v plnej svojej kráse… Toto smutné obdobie má však aj výhodu v tom, že s ústupom slnečného žiarenia nastáva ideálny čas na profesionálne dermatologické ošetrenie tohto problému...

Prečo sa pigmenty vôbec objavujú?

Tvorba melaninu (kožné farbivo) je ovplyvňované neuroendokrinom. Žľazy s vnútornou sekréciou a náš nervový systém sú úzko prepojené. Ich činnosťou sa objavujú pigmentové škvrny. Stimulujúci hormón melanocytov (MSH) zväčšuje aktivitu pigmentových buniek. Počas tehotenstva sa tento hormón v tele nachádza vo zvýšenom množstve. Zvýšená hladina estrogénu taktiež prispieva k väčšej aktivite melanocytových buniek. Je teda jasné, prečo sa tento kožný problém objavuje prvýkrát tak často práve v období tehotenstva. A potom sa väčšinou ustáli. Aj hormonálna antikoncepcia môže spôsobovať takéto chyby krásy, veď podobne ako v tehotenstve nastáva zmena hormonálnej hladiny. Tak isto môže škvrny spôsobovať aj zlá látková výmena pečene – pečeň nevie odbúrať estrogén a progesteron a preto sa ich hladina v tele zvýši. Mnohé lieky môžu taktiež spôsobiť nadbytok hormónov a to stačí k tomu, aby sa na koži objavili škvrny.

Prečo sa pigmentové škvrny objavujú len na tvári?

Na túto otázku nepoznáme jednoznačnú odpoveď. Tvár je dlhodobo vystavená pôsobeniu slnečného žiarenia. Napriek výskumom sa doteraz nepodarilo nájsť príčinu, prečo sú najčastejšie na tvári, keď napríklad aj krk a chrbáty rúk sú často vystavené slnečnému žiareniu Ale nesmieme pozabudnúť ani na duševné činitele. Tak, ako hormonálne zmeny vplývajú na náš život (napr. tehotenstvo, prechod), tak isto môže dlhotrvajúca psychická nerovnováha spôsobiť narušenie činnosti nášho organizmu.

Čo spôsobuje sfarbenie našej pokožky?

Za všetko môže pigmentové farbivo - melanín. Sfarbenie pokožky je podmienené jej hrúbkou, prekrvením, premastením a predovšetkým množstvom kožného farbiva – melanínu. Toto farbivo býva v spodných vrstvách pokožky vo vlasovej cibuľke a ovplyvňuje ich sfarbenie. Množstvo tohto farbiva je ovplyvnené viacerými faktormi. Ako sú hormóny-estrognény, Melanocyty stimulujúci hormón, ktorý sa vytvára v mozgu a samozrejme že funkcia týchto hormónov je úzko spatá s nervovým systémom. Príčiny pigmentových škvŕn môžu býť nasledovné:

 • V tehotenstve vzniká tzv. chloasma - nepravidelná pigmentácia na čele, tvári a na nose. Tieto zmeny sú pravdepodobne spôsobené zvýšenou hladinou hormónu, ktorý stimuluje pigmentové bunky k tvorbe melanínu alebo zvýšenou hladinou ženských pohlavných hormónov- estrogénov a progesteronu. Tieto zmeny môžu vzniknúť aj počas kojenia, užívania substitučnej hormonálnej terapie, antikoncepcie.
 • V starobe vznikajú pigmentácie - tzv. starecké škvrny v dôsledku oslabenej funkcie pečene.
 • Pri používaní hormonálnej antikoncepcie sa často objavujú tmavé škvrny na tvári. Zrejme sa jedná opäť o zvýšenú hladinu estrogénov a progesteronu obsiahnutých v antikoncepčných tabletkách.
 • Určité riziko pigmentácii je aj po invazívných a kozmetických zákrokoch, ako je napríklad dermabrázia, elektrokoagulácia rozšírených cievok, či odstraňovanie vrások hlbokým laserom.
 • Niektoré druhy parfumov a kolínskych vôd obsahujúcich éterické oleje môžu byť v kombinácii so slnečným žiarením príčinou vzniku pigmentácii na koži.
 • Na tvorbe pigmentových škvŕn sa môžu podieľať aj niektoré lieky ako antibiotiká. Ak sa opaľujete a súčasne požívate antibiotiká, pigmentové škvrny priam vyzývate k tomu, aby „ozdobili“ vašu pokožku. Liekov, ktoré neznesú kombináciu so slnkom, je viac a na túto skutočnosť upozorňuje ich výrobca v priložených letákoch.
 • Objavovanie tmavých škvŕn po tele môže byť prejavom niektorých vnútorných chorôb - zlá látkova výmena pri ochoreniech pečene a obličiek.
 • Vady v pigmentácii kože sa objavujú i ako následok častého opaľovania.

Liečba pigmentových škvŕn

Pigmentové škvrny sa dajú odstrániť alebo skorigovať nasledovnými liečebnými metódami:

 • bieliace krémy
 • chemický peeling
 • intenzívne pulzné svetlo -IPL
 • mikrofrakčný resurfacing pomocou CO2 lasera

Cenník

ZákrokJenotkaPôvodná cenaAkciová cenaUšetríte
Odstraňovanie pigmentov ruky1 ošetrenie111€77€34€
Odstraňovanie pigmentov chrbát1 ošetrenie111€
Odstraňovanie pigmentov po častiach nos, čelo, líca1 ošetrenie88€56€32€
Odstraňovanie pigmentov celá tvár1 ošetrenie122€88€34€
kontrolné kožné vyšetrenie1 sedenie17€
Vstupné kožné vyšetrenie1 sedenie40€
Kontrolné kožné vyšetrenie1 sedenie20€
Registračný poplatok1 sedenie20€
Nedostavenie sa na potvrdený termín1 nedostavenie22€
* Všetky ceny uvedené v predchádzajúcej tabuľke sú uvedené s DPH.
Náš facebook